2009 – השנה של הספר האלקטרוני

תעשיית הספרים האלקטרוניים שהחלה לצוץ לפני כשנתיים, צפויה לגדול משמעותית בשנה הקרובה. היא כוללת דור חדש של טכנולוגיות, שנועדו להעצים את חווית הקריאה, כולל מוצרים ושירותים שיתמכו בפרסום, בהפצה ובקריאת הספרים הדיגיטליים, תוך שימוש במכשירי קריאה ניידים, מגוונים וידידותיים למשתמש.

שנת 2009 היא שנת הספר האלקטרוני !
20 סיבות עיקריות לכך ששנת 2009 תהיה שנת הספר האלקטרוני עפ"י האתר :Gutenberg.com
לפניכם כמה מהסיבות: 

 1. קוראי הספר האלקטרוני יגרמו למחשב הנישא ולאייפון להראות ישנים
מלבד העובדה שהם יהיו נישאים הם יהיו:
"office-friendly, home-friendly, and best of all, café-friendly"

2.המסה הגדולה הושגה, עכשיו מדובר בגידול
לקח לאייפוד כמעט שנתיים להגיע למיליון משתמשים. הספר האלקטרוני נמצא כבר בשימוש אצל כחצי מליון משתמשים שרכשו קורא ספרים אלקטרוני בשנה האחרונה וחצי מיליון  אחרים משתמשים במכשירים ניידים קיימים כמו אייפון ואייפוד.

3. אם יש דבר אחד שכולם רוצים, זוהי נוחות
ספרים, בכל פורמט דפוס או אלקטרוני, הם מזון נוח למוח. ספרים מאפשרים לך לעשות הפסקה לרגע, לחשוב, לזכור או כפי שכותב  Chris Andrews :
"They are stable and personal. Whether its reading Siddharth for the 11th time, or finding a new cookbook, ebooks will deliver well-timed comfort for the intellectually needy."

4.מה שתרצה, מתי שתרצה- עכשיו זה אפשרי !
רוצה למצוא פיסקה מסוימית מתוך עליסה בארץ הפלאות ברגע זה? פרק מתוך טקסטבוק?  היתרונות הפרקטיים של הספר האלקטרוני ירככו את הניתוק הרגשי מדפי הספר המודפס.

5. מיליון ספרים אלקטרוניים בקצות אצבעותיך : זהו האינטרנט האחר
אפשר להשוות את מליון הספרים האלקטרוניים למיליון אתרים, כל אחד עם 200 דפים, כשלכל דף בספר ישנה גישה ישירה. וביחד, כל הספרים האלקטרוניים  מייצרים מקור מידע חדש.

6."טכנולוגיה ירוקה"
עד לפני כמה שנים הסידי רום נתפסו כ"טכנולוגיה ששומרת על העצים" עד שגילו שבעצם כל מי שמשתמש בסידי-רום, בשלב הבא מדפיס את החומר.  קורא הספרים האלקטרוני מאפשר חווית קריאה נוחה ללא צורך בהדפסה.

7. תנסה פעם אחת, ואתה שבוי לתמיד
הפעם הראשונה  בה תתנסה בהורדת ספר שלם לקורא הספרים האלקטרוני שלך… לא תהיה האחרונה.
זו חוויה מרגשת, להוריד בקלות כזו ספר חדש, או כזה שלא ראית אותו כבר 5 שנים, בזמן כל כך קצר.

8.זכויות יוצרים? – אין בעיה כזו עם ספרים אלקטרוניים
עם סרטים ומוסיקה, היו (ועדיין), דיונים וויכוחים רבים בין יוצרים ומפיצים, לגבי זכויות יוצרים. עם ספרים הבעיה פשוטה יותר. ספרים בדרך כלל נכתבים ע"י אדם אחד, ולכן הפרוצדורה פשוטה יותר.

9.מספר עצום של ספרים אלקטרוניים חופשיים ברשת
מאות אלפי ספרים ידועים מוצעים באופן חוקי ובחינם ברשת. ספרים קלאסיים רבים שאהבנו לקרוא, כמו "עליזה בארץ הפלאות" ספריו הידועים של ז'ול וורן ועוד ועוד.

It's The Content, Stupid
בל נשכח שספר, אלקטרוני או מודפס, הוא רק אמצעי להעברת חוויה או מידע מהסופר, אליך הקורא. כל דבר  שיקשר אותך לתוכן, בדרך דינמית ואפקטיבית יותר, יועיל לך !  וכאן זוכים הספרים האלקטרוניים לניקוד גבוה.
It’s the content, stupid.
להמשך הכתבה

ticTOCs – שירות חדש חופשי של דפי תוכן (Tables of Contents)


ticTOCs הוא שירות חדש חופשי ומקוון של דפי תוכן מעודכנים. נכון להיום, כפי שמדווח באתר השירות מתבסס על עדכוני ה-RSS של 425 מו"לים ומכסה למעלה מ-11000 דפי תוכן של כתבי עת מדעיים. כולל קישורים ל- 302233 מאמרים בטקסט מלא (אם הם חופשיים או שהמנויים המוסדיים או האישיים מאפשרים זאת). אפשר לחפש דפי תוכן אחרונים של כתבי עת על פי קטגוריות נושאיות, כותר ומו"ל. מיון כתבי העת לקטגוריות נושאיות מסתמך על Ulrich's Periodicals Directory.

אפשר לייצא RSS של דפי תוכן של כתבי עת, על פי בחירת המשתמש, לקוראי RSS כגון: Bloglines ו-Google Reader. כמו כן, אפשר לייצא כל אחת מהרשומות בדפי התוכן לתוכנה הביבליוגרפית RefWorks. בשלב מאוחר יותר מתוכננת תמיכה גם בתוכנות ביבליוגרפיות אחרות. אפשר גם לשמור דפי תוכן של כתבי עת, על פי בחירת המשתמש, בספרייה אישית – MyTOCs.

שירותים אלה שמציע ticTOCs הופכים אותו לכלי התעדכנות חשוב לחוקרים, לספרנים ולסטודנטים. המובילה את הפרויקט היא אוניברסיטת ליברפול ושותפים בו שאר חברי הקונסורציום: Heriot-Watt University, CrossRef, ProQuest, Emerald, RefWorks, MIMAS, Cranfield University, Institute of Physics, SAGE Publishers, Inderscience Publishers, DOAJ , Open J-Gate ו -Intute..
הפרויקט ממומן על ידי JISC Users and Innovations programme.

המשתמשים אף הם נקראים לתרום. כיצד? כאמור, השירות מתבסס על עדכוני ה-RSS של כתבי-עת. משתמשים שידוע להם על כתב עת, שכולל אופציה התעדכנות באמצעות RSS ואינו נכלל בשירות, מתבקשים לעדכן את הצוות המפתח באמצעות טופס המשוב.

לאתר השירות
לדף העזרה
לטופס המשוב