תן לעכבר ללכת במקומך לאוניברסיטה

שי רשף,  יזם ישראלי, ישיק אוניברסיטת-אינטרנט עולמית חינמית בסתיו הקרוב.
שי שהוא בעל עשרות שנות ניסיון בחינוך בינלאומי, מתכנן להקים את "אוניברסיטת העם".
לדבריו, הרעיון הוא לקחת את הרשתות החברתיות וליישם אותן באקדמיה.
הוא טוען  שחומרי הקורסים נמצאים כבר ברשת מאוניברסיטאות שהעלו את הקורסים לאינטרנט עם גישה חופשית לציבור.
במסגרת התכנית, יהיו קהילות לימוד באינטרנט, נושאי דיון שבועיים, שיעורי בית ובחינות. אך במקום שכר לימוד, הסטודנטים ישלמו תשלום סמלי בעד הרשמה (10 עד 50 דולר) ומבחנים (10 עד 100 דולר).
לדברי רשף, האוניברסיטה החדשה שלו תעסיק פרופסורים פעילים ואלה שיצאו לגמלאות – חלקם בתשלום, חלקם בהתנדבות – לצד ספרנים, סטודנטים ברמת תואר שני ואנשי מקצוע. כל אלה יפתחו ויעריכו את תוכניות לימוד.
רשף מתכנן להתחיל עם 300 סטודנטים, (הוא מקווה להגדיל תוך עשור ל-10,000  סטודנטים) ויציע בהתחלה תואר ראשון במנהל עסקים ובמדעי המחשב בלבד
לדבריו, המוסד יפעל מהר ככל האפשר להשגת הכרה כאוניברסיטה לכל דבר.
היום משמש רשף יו"ר Cramster.com, קהילת לימודים מקוונת המציעה לתלמידי מכללות סיוע בשיעורי הבית.

לידיעה המלאה

Summon – שירות חיפוש וגילוי מאוחד לספריות אקדמיות – מנשק אחד לחיפוש במקורות רבים

 החיפוש במשאבי הספרייה כיום הוא מורכב למשתמש הקצה. דרך אתרי הבית אפשר לחפש בנפרד בכל אחד מהמשאבים השונים כגון: קטלוג הספרייה, כתבי–עת, ספרים אלקטרוניים ומקורות ב-open access. המשתמש לא תמיד יודע מה לחפש והיכן? והתחושה היא כי טוב היה אילו היה מנשק חיפוש פשוט אחד, שהיה הופך את החיפוש לפשוט, דוגמת החיפוש בגוגל.

על כך חשבו ב-Serials Solutions חברת בת של Proquest כאשר פיתחו את המוצר Summon שמיועד בעיקר לספריות אקדמיות. המנשק כולל תיבת חיפוש אחת לכל משאבי הספרייה ורשימת תוצאות אחת אשר בה תוצאות החיפוש מדורגות על פי מידת הרלוונטיות. המנשק מאפשר כמה אופציות להגבלת החיפוש – פורמט (ספרים, כתבי עת וכולה), תאריך פרסום, קטגוריות נושאיות ועוד.

השירות שונה מ-ferderated search בכך שאיסוף החומרים מתאפיין בפרה-קואורדינציה, והוא התאפשר הודות לשיתוף פעולה עם המו"לים.

Summon נכון להיום, כולל למעלה מ-300 מיליון מאמרים בטקסט מלא שלוקטו מ- 50,000 כתבי עת מ-40 מו"לים כגון: Springer, Oxford University Press, Cambrige University Press ועוד.

בנוסף לחיפוש, השירות כולל מאפיינים נוספים כגון: תמיכה בהשאלה בינספרייתית ורכש, פורמטים לציטוטים ויצוא לתוכנות ביבליוגרפיות.

המוצר נבחן בשלב זה על ידי שתי ספריות אקדמיות: Dartmouth College Library ו-Oklahoma State University. החל מפברואר עד מאי יתווספו מדי חודש ספריות נוספות לשלב הניסוי. החברה מקווה שהגרסה לרכישה תהיה מוכנה במחצית 2009. עדיין לא הוחלט על מחירים.

מוצר זה מתווסף למוצרים דומים לגילוי מידע כמו Primo של ExLibris ו- Encore של Innovative Interfaces. אין ספק שזה מה שרוצים המשתמשים ויש לספק את רצונם, וככל שירבו המוצרים ותגדל התחרות כן ייטב לצורכן.

על המוצר
כתבה בנושא