מדיוני הכנס השנתי 2008 של ALA – עתיד הספריות, Open Access ועוד

הכנס השנתי של  American Library Association נערך השנה באנהיים, קליפורניה בימים  26.6 – 2.7 בנוכחות למעלה מ-20,000 משתתפים. בכנס נידונו נושאים אקטואליים ובעיות שעימן מתמודדות הספריות.

בנושא ה-Open Access נסקרו מאמציה ותלאותיה של אוניברסיטת קליפורניה ליישום מדיניות Open Access מאז 2004. במסגרת מאמצים אלו הוקמה וועדת סנט ייעודית לקידום הנושא, גובשה מדיניות שלא זכתה לתמיכה ב-2007, וכיום הסגל האקדמי, ספרנים ואנשי אדמיניסטרציה שוקדים על גיבוש גרסת מדיניות חדשה, בהשראת הניסיון שהצליח באוניברסיטת הרווארד. הומלץ לקחת בחשבון את הצרכים המיוחדים והייחודיים של הדיסציפלינות השונות ולשקול ערוצים נוספים שקשורים במו"לים, ספרי לימוד וקורסים פתוחים.
הייתה התייחסות בדיונים לאוניברסיטת הרווארד – שם הניסיון הצליח, החלוצה הייתה הפקולטה לאומנויות ומדעים, הפקולטה למשפטים הלכה בעקבותיה, ובית הספר לרפואה כנראה הוא הבא בתור. המפתח להצלחה הוא שמדיניות ה-Open Access תתפרש כאינטרס של אנשי הסגל.

מעניין במיוחד היה המושב שעסק בעתיד הספריות. הועלו הצעות שונות להתמודדות הספריות עם המציאות החדשה. נאמר שהספרייה צריכה להפוך מ"חנות מכולת" ל"מטבח" כלומר על הספרייה להפוך ממקום שבו ניתן למצוא חומר למקום שבו ניתן ליצור חומר.
הודגש הצורך בשיתוף פעולה בין הספריות כמו הקמת מאגר מידע משותף לשאלות יעץ, התמודדות משותפת עם המצב והקמת wiki משותף לכל התוכניות והרעיונות כדי שלא יצטרכו להמציא את הגלגל מחדש, הקצאת דומיין מיוחד – a.lib משותף לכל הספריות ושיתוף פעולה של הספריות בתחום התשתיות. כמו כן דובר על הצורך להבין יותר את צורכי משתמשי העתיד ולהתאים את שירותי הספרייה בהתאם, ולגלות פתיחות לאנשי מקצוע אחרים ולמשתמשי הספרייה.

בכנס נידונו גם נושאים נוספים כמו תפקידם המכריע של הספריות בשמירת הפרטיות של המשתמשים, גמישות בשימוש בתקציבים שנועדו לתמוך בספריות והפנית משאבים גם להדרכה ולשיווק ולא להתמקד רק בטכנולוגיה ועוד…

הדיונים בנושא Open Access
המושב בדבר עתיד הספריות
תפקיד הספריות בשמירת הפרטיות
דרישת הספריות לגמישות בהקצאת משאבים
סיקור כללי של הכנס, לפני הכנס, בזמן הכנס  ואחריו 

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *