יריד ספרים חדשים בספרייה למדעים מדויקים ולהנדסה: הערות והארות

נראה כי המחלוקת לגבי ספרים אלקטרוניים לעומת ספרים מודפסים מאבדת מחשיבותה ועצמתה, מפני שתוצאתה ברורה: טכנולוגיות מודרניות גוברות על יריבתן המיושנת. תהליך זה הוא כנראה מהיר במיוחד בתחום האקדמי, שכן מחקר חדש, מן הסתם, דורש טכנולוגיות חדשניות ומתקדמות. יתרונותיהן של טכנולוגיות חדשות ברורות למדי. בהדרגה התרגלנו למחשבה שבעתיד הלא רחוק ספריות אקדמיות יהפכו ל"נטולות נייר". זו הסיבה שההתנסות שחווינו לאחרונה הרשימה אותנו עד כדי כך שחשנו צורך לחלוק אותה בבלוג זה.
בין התאריכים 22 לינואר-2 לפברואר 2012 הספרייה למדעים מדויקים ולהנדסה ארחה את יריד ספרי המדע עבור חוקרים וסטודנטים. אירוע זה אורגן יחד עם הסוכנים של הספרייה, Rodney Franklin Agency ו-Com.Books LTD, כאשר כל אחד מהם מייצג ספרים חדשים של המוציאים לאור המובילים בעולם. המטרה העיקרית הייתה קידום פרסומים אחרונים וקבלת המלצות לרכישות חדשות. היריד עורר התעניינות בקרב המשתמשים. אנחנו, הספרניות האחריות על האירוע, הבחנו במספר דברים שהאירו את עינינו – ננסה לסכמם בקצרה.
ראשית ומעל לכל, מה שבולט לעין ואין לחלוק עליו הוא הקשר המיידי-פיזי-רגשי שנוצר במפגש עם הספר המודפס. הספרים המודפסים מציעים שקיפות מלאה, גישה מיידית, דפדוף בספר והתרשמות ממנו. זה נכון במיוחד לגבי ספרי מחקר ולימוד, אשר השימוש שלהם גדל באופן חד בהשוואה לפורמט אלקטרוני. לא מעט חוקרים וסטודנטים ציינו שלא היו שוקלים להחליף את הספרים המשמשים אותם לעתים תכופות בחלופות אלקטרוניות, כי זה היה מאיט את קצב עבודתם באופן משמעותי. ניתן להסיק מכך שחומר אשר לא מיועד לקריאה רצופה, הוא בעל ערך רב יותר בפורמט המודפס המסורתי.
הבחנה נוספת מתייחסת למה שניתן לכנות "חוויה חברתית משותפת". בעוד שחומר דיגיטאלי בד"כ, אם לא תמיד, מזוהה עם שימוש אישי, ספרים מודפסים יכולים לשמש קבוצות של אנשים לצורך עיון ודיון. כשראינו סטודנטים וחוקרים מעבירים ספרים איש לרעהו, מצביעים על משפטים מסוימים או מקריאים אותם בקול, חשבנו, שהיינו מאבדים יתרונות אלה, אם היינו מציעים ללקוחותינו גרסה ממוחשבת במקום יריד ספרים ישן וטוב.
לסיכום, ברצוני להביע את תקוותי הכנה כי ספרים מודפסים יישארו חלק בלתי נפרד מתרבות מדעית וחברתית לשנים הבאות, ושהדיון בחוסר הרלוונטיות שלהם יישאר בתחום התיאורטי הטהור.
יריד ספרים חדשים בספרייה למדעים מדויקים ולהנדסה – אלבום תמונות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *