התפתחויות בספרייה הדיגיטלית HathiTrust

באוקטובר 2008 כתבתי פוסט על HathiTrust – ספרייה דיגיטלית שהיא פרי יוזמה של ספריות בארה"ב להקים מאגר דיגיטלי משותף של האוספים שלהן – ספרים וכתבי עת. ב-13 באוקטובר 2008 הוצהר רשמית על המאגר.

בזמנו עדיין לא היה קיים מנשק חיפוש משותף לכל המאגרים. היום, אפשר לחפש בקטלוג משותף באוסף שגדל בינתיים , בד בבד עם הגידול במספר ספריות המחקר שמשתתפות בפרויקט .

הקטלוג מאפשר חיפוש על פי מספר שדות – כותר, מחבר, נושא, מו"ל, סדרה, שנת הוצאה לאור, מספר ISBN/ISSN. ליד כל אחת מתוצאות החיפוש יש מידע אם פריט המידע נגיש בטקסט מלא או מוגבל לחיפוש בלבד. גם אם ספר מסוים אינו נגיש בטקסט מלא בשל זכויות יוצרים שחלים עליו, אפשר לחפש בתוך הספר כדי לראות כמה פעמים מונח החיפוש מופיע בספר, ובכך להתרשם האם הספר מתאים לצורכי המשתמש. אפשר גם לעדן את תוצאות החיפוש לפריטים שנגישים בטקסט מלא בלבד.

חיפוש בטקסט המלא אפשרי היום דרך מנשק ניסיוני. במחצית נובמבר הקרוב יהיה מנשק מלא לחיפוש בטקסט המלא של קרוב ל-5 מיליון פריטים.
היום משתתפות בפרויקט 25 ספריות מחקר . המאגר כולל 4,448,451 כרכים,
1,556,957,850 עמודים. לפרויקט תוכניות פיתוח נוספות שעליהם אפשר לקרוא ב- http://www.hathitrust.org/objectives. במצב זה, ספרייה דיגיטלית זו, שנוצרה ומנוהלת על ידי ספרנים למען ספרנים, יכולה להוות מקור טוב לחיפוש לא פחות מגוגל ספרים. למעשה, שני המקורות יכולים להשלים אחד את השני. על פי מה שכתוב באתר, ספריות ברחבי העולם יכולות לשלב את הרשומות הביבליוגרפיות של HathiTrust בקטלוגים שלהם ובכך להגדיל את הנראות של החומרים.

לקטלוג המשותף
למנשק הניסיוני של חיפוש בטקסט מלא
לכתבה בנושא
לשאלות נפוצות

תגובה אחת בנושא “התפתחויות בספרייה הדיגיטלית HathiTrust

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *