דו"ח חדש של STM על המו"לות האלקטרונית המדעית

אגודת המו"לים המדעיים STM – International Association of Scientific Technical and Medical Publishers פרסמה בספטמבר 2009 דו"ח חדש – "An overview of scientific and scholarly journal publishing" . הדוח של STM מתפרסם אחת לשלוש שנים ומספק תמונה על המצב בעולם בתחום ההוצאה לאור של כתבי עת מדעיים.

הדו"ח השנה שם לו למטרה לספק תמונה כוללת על המגמות הקיימות בתקשורת המדעית. על פי הדו" ח – התקשורת המדעית עדה לשינויים גדולים שמקורם בגורמים טכנולוגיים וכלכליים בעוד המוטיבציה של המחברים לפרסם נשארה קבועה.

מספר נתונים מעניינים בדו"ח: התשואה מהוצאה לאור של כתבי עת מדעיים של STM מוערכת ב- 8 מיליארד דולר ב- 2008 – עליה של 6-7 אחוזים בהשוואה ל- 2007. שוויו של השוק הכולל של המולות של STM מוערך ב- 16 מיליארד דולר. 55 אחוזים מהרווחים הגלובליים של STM – כולל מוצרים שאינם כתבי עת מקורם בארה"ב. מספר המו"לים של כתבי עת ברחבי העולם מגיע ל- 2000. בראשית 2009 היו 25400 כתבי עת מדעיים שפיטים שפרסמו כ- מיליון וחצי מאמרים בשנה. מספר כתבי העת והמאמרים שפורסמו בכל שנה גדל באופן קבוע בשתי המאות האחרונות בסביבות 3 וחצי ו-3 אחוזים מדי שנה בהתאמה. גידול זה ניתן ליחס לגידול במספר החוקרים.

נתונים אלה הם רק חלק מזערי מהדו"ח המקיף שמשתרע על פני 68 עמודים וניתן להורדה חינם

לדו"ח המלא
ההודעה החדשותית בנושא מ- 13 באוקטובר

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *