מאדאם בובארי – הגירסה המלאה

הפעם ללא צנזורה !
4500 העמודים של הרומן הצרפתי הקלסי, בן המאה ה-19 – מאדאם בובארי, שהושמטו מיצירתו של פלובר זמינים מעתה באופן מקוון. כך מספר העיתון הבריטי The Independent בגליונו מיום 18 באפריל. החומר המקוון יכלול את הרומן וגם את החלקים המצונזרים.
מסתבר, שהרומן בן 500 העמודים שפורסם עד כה, היה ברובו מצונזר וערוך על ידי העורך ומחבר הספר.

הפרויקט הושק לפני שש שנים ככלי אקדמי מחקרי לחוקרי ספרות. הספרייה העירונית של רואן, עיר הולדתו של פלובר, שברשותה נמצאים כתבי היד של פלובר, פנתה לאקדמיה בבקשה לסייע לה לשכתב את כתב היד. מכאן היתה הדרך מהירה, להציע את הפרויקט למעריצים נלהבים של פלובר, וכך ליצור אתר שיתאים לקהל הרחב כמו גם למומחים.
כתבי היד חולקו בין 130 מתנדבים בגילאים 16 עד 76, בתריסר מדינות, כשבראש הפרויקט עומד פרופסור איון לקלרק מאוניברסיטת רואן. לדברי הפרופסור פיענוח של דף בודד יכול היה להמשך בן 3 ל-10 שעות וזאת מפני שכתבי היד שעמדו לרשותם היו בחלקם טקסטים סופיים ובחלקם טיוטות ראשוניות.

פרקי הרומן המודפס פורסמו לראשונה בהמשכים בחודשים אוקטובר עד דצמבר 1856 בעיתון היומי "La Revue de Paris" ועוררו סערה. הספר דן לראשונה, ובאופן גלוי, בניאוף. עם פרסום פרקי הספר הועמד גוסטב פלובר לדין על פגיעה במוסר הציבורי. לאחר זיכויו במשפט, הפך הספר לרב-מכר. הספר מאדאם בובארי נחשב כיום כאחד הספרים הגדולים של כל הזמנים.

האתר,שהוא אינטראקטיבי, מזמין את מבקריו להעיר ולבקר את האינטרפרטציות של כתבי היד. התנגדויות שיאושרו על ידי מנהלי הפרויקט, ישולבו באתר.

לאתר

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *